„Pętla Beskidzka”, atrakcje w Beskidach!

„Pętla Beskidzka” jest jedna z najpopularniejszych i najbardziej atrakcyjnych tras turystycznych w Polsce. Jest to szlak autokarowo-pieszy, który przebiega przez Żywiecczyznę, oraz pasmo Beskidu Śląskiego. Na trasie „Pętli Beskidzkiej” znajduje się tak wiele ciekawych miejsc, izb regionalnych, szlaków turystycznych, zabytków kultury, miejsc związanych z góralami, oraz współczesnych atrakcji dla maluchów, oraz osób dorosłych, że można ją zwiedzać na wiele sposobów w zależności od zainteresowań. Poniżej przedstawiamy wybrane atrakcje „Pętli Beskidzkiej”, które tworzą nasze subiektywne „TOP-10” tej trasy i są świetnym sposobem na poznanie jej niesamowitego bogactwa, ukazującego piękno naszych gór.

1 .Stare Miasto w Żywcu

Jedno z najstarszych miast w polskich górach jest Żywiec, który w 2018 roku obchodzi 750 lat swego istnienia. Na żywieckiej starówce odnajdziemy wiele zabytków związanych z jego historią, oraz z możnymi rodami, które władały Żywiecczyzną. Na spacerze po tym mieście warto zwrócić uwagę na kolorowy kamieniczki otaczające rynek i znajdujący się na nim zabytkowy Ratusz Miejski, który architektonicznie przypomina synagogę.

rynek w Żywcu - Pętla Beskidzka
Rynek w żywcu

W konkatedrze pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny umieszczona jest płaskorzeźba, będąca miniaturką krakowskiego ołtarza Wita Stwosza. Na terenie Zespołu Zamkowo-Parkowego możemy zwiedzić Stary Zamek Komorowskich, oraz Nowy Pałac Habsburgów, a następnie dotrzeć do charakterystycznego Domku Chińskiego, czyli dawnej altany parkowej. Najbardziej kojarzony z Żywcem obiekt, czyli Arcyksiążęcy Browar w Żywcu znajduje się na terenie dzielnicy Zabłocie, a udostępnione w jego pomieszczeniach multimedialne Muzeum Browaru należy do najciekawszych tego typu miejsc w naszym kraju.

2. Fort Obronny „Wędrowiec” w Węgierskiej Górce 

Fort w Węgierskiej Górce

Węgierska Górka to wieś leżąca w dolinie rzeki Soły, zwana jest często „Westerplatte południa”, bowiem we wrześniu 1939 rozegrały się tutaj najcięższe boje, w których polscy żołnierze roku heroicznie bronili Żywiecczyzny przed wojskami niemieckimi. Obrona oparta była o forty obronne wybudowane na wzgórzach Węgierskiej Górski. Najdłużej walczył z Niemcami Fort Obronny „Wędrowiec”, w którym obecnie mieści się Muzeum Czynu Zbrojnego i zgromadzone zostały pamiątki związane z wydarzeniami II wojny światowej. Co roku na terenie Węgierskiej Górski odbywa się rekonstrukcja bitwy, którą odtwarzają pasjonaci historii, oraz wszyscy, którym zależy na promowaniu wiedzy o bohaterskich obrońcach Węgierskiej Górski.

3 .Stara Chałupa w Milówce 

Rozsławiona przez Braci Golec wieś Milówka to miejsce malowniczo położone w dolinie rzeki Soły, wśród beskidzkich szczytów. Znajduje się tutaj wiele ciekawych zabytków związanych z kulturą górali żywieckich, a do najciekawszych należy Muzeum Stara Chałupa w Milówce. Jest to najstarsza chata kurna (1739 r.) jaka zachowała się na tym terenie, w której obecnie urządzona jest Izba Regionalna, gdzie prezentowane są wszelkie sprzęty związane z dawnym życiem na beskidzkiej wsi.

Pętla Beskidzka - Milanówka
Stara Chałupa w Milówce

Zobaczymy tu drewniane łyżki, kamienne żarna, narzędzia do pieczenia chleba, formy na oscypki, oraz wiele innych przedmiotów codziennego użytku. Według legendy, w budynku tym znajdowała się kiedyś karczma, którą. odwiedził król Jan III Sobieski, gdy wracał z bitwy pod Wiedniem.

4. Muzeum Koronki im. Marii Gwarek w Koniakowie

Izba regionalna, gdzie prezentowane są najpiękniejsze i najcenniejsze przykłady ręcznie wykonywanych na szydełku obrusów, ozdób i elementów stroju. To prawdziwy symbol i znak rozpoznawczy Beskidu Ślaskiego, który obok oscypka najsilniej kojarzy się z polskimi górami i znany jest na całym świecie.

Muzeum Koronki w Koniakowie

Do najcenniejszych pamiątek prezentowanych w Muzeum Koronki należy niedokończona serweta z nici chirurgicznej, która miała trafić na dwór angielskiej królowej Elżbiety II. Warto odwiedzić to miejsce, posłuchać opowieści o tym jak wykonuje się te piękne przedmioty, oraz obejrzeć wspaniałą kolekcję strojów i ozdób stworzonych przez koronczarki z Koniakowa.

5. Chata Kawuloka w Istebnej

Miejsce wyjątkowe, gdzie poznamy bogate tradycje wsi beskidzkiej i poczujemy klimat gór. Chata kurna Jana Kawuloka przechowuje w swym wnętrzu oryginalne przedmioty codziennego użytku, które służyły jej gospodarzom do lat 70-tych ubiegłego wieku. Dzisiaj w izbie turystów wita Janko Macoszek, który w sposób niezwykle wesoły opowiada o życiu w Beskidach, oraz wspaniale gra na instrumentach ludowych takich jak okaryna, fujarka, róg pasterski, oraz na największym z nich, czyli na trombicie. Dowiemy się tutaj dlaczego górale nie budowali kominów w swoich kurnych chatach, czego uczono na wiejskich lekcjach i w jaki sposób spędzały dzieci czas w wolnych od pracy i nauki chwilach. Humor, świetna zabawa i wiele ciekawostek prosto z beskidzkich szczytów, oraz dolin – oto Chata Kawuloka w Istebnej!

6. Izba Pamięci im. Jerzego Kukuczki w Istebnej

Prywatne muzeum poświęcone jednemu z najwybitniejszych himalaistów świata, Jerzemu Kukuczce, którego rodzice pochodzili z Istebnej. Jako pierwszy Polak i drugi człowiek na świecie Jerzy Kukuczka wspiął się wszystkie 14 ośmiotysięczników w Himalajach i Karakorum. Izba prowadzona jest przez żonę wielkiego wspinacza, panią Cecylię Kukuczka, która opowiada o wyprawach męża, oraz prezentuje pamiątki związane z jego działalnością w górach.

Chata Kawuloka w Istebnej

Możemy tam zobaczyć sprzęt jakim posługiwał się podczas zdobywania „Korony Himalajów i Karakorum”, czyli liny, czekany, raki, a wiele z tych przedmiotów wykonywał sam, gdyż w owym czasie nie było możliwości ich zakupu. Wizyta w Izbie Pamięci im. Jerzego Kukuczki to niezwykłe spotkanie z człowiekiem, który realizował swą górska pasje do końca, a także możliwość rozmowy z panią Cecylią, która przekazuje wiele informacji i ciekawych rzeczy o życiu himalaisty.

7. Skocznia Narciarska im. Adama Małysza w Wiśle-Malince

Obok zakopiańskiej Wielkiej Krokwi, to druga skocznia narciarska, na której odbywają się zawody pucharu świata w skokach narciarskich w Polsce. Dzięki sukcesom naszego mistrza Adama Małysza, skocznia została zmodernizowana i dziś możemy podziwiać na niej zmagania najlepszych skoczków na świecie. Rekord skoczni należy do Stefana Krafta (139 m.), natomiast najdalej skoczył w Wiśle Peter Prevc (140,5 m.), jednak skok był podparty, więc nie można było uznać tego wyniku.

Skocznia w Wiśle Malice

Dla nas, Wisła to przede wszystkim rodzinne miasto Adama Małysza. Gdy będziemy chcieli poznać kolejne miejsca związane z naszym „Orłem z Wisły”, musimy udać się do centrum miejscowości, gdzie znajduje się Galeria Trofeów Adama Małysza, Figura Adama Małysza wykonana z białej czekolady, Aleja Gwiazd Sportu z tablica mu poświęconą, a w Kawiarni u Janeczki możemy zamówić pyszne „Ciacho Mistrza”.

8. Zamek Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w Wiśle-Czarne

Na początku XX wieku na zadnim Groniu w Wiśle powstał pałacyk myśliwski, w którym arcyksiążę Fryderyk Habsburg przyjmował gości i urządzał polowania na głuszce w lasach Beskidu Ślaskiego. W kilka lat po pożarze pałacyku władze Województwa Ślaskiego wybudowały nowoczesny obiekt, który podarowano prezydentowi Ignacemu Mościckiemu. Tym samym rezydencja w Wiśle stała się miejscem, gdzie odpoczywali prezydenci RP. W czasie II wojny światowej stacjonowali w niej Niemcy, a po jej zakończeniu był wykorzystywany jako hotel. Na szczęście, po wielu latach Zamek Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej odzyskał swój blask i dziś pełni swą podstawowa funkcję. Jest także udostępniony dla turystów, którzy mogą zwiedzać pomieszczenia, a najciekawsze eksponaty pochodzą z okresu międzywojennego. Z zamkowego tarasu roztacza się piękna panorama na pasmo Baraniej Góry, oraz leżącego u jej stóp Jeziora Czarne.

9. Schronisko PTTK na Stożku

Na trasie „Pętli Beskidzkiej” znajduje się wiele szlaków turystycznych, które prowadza do punktów widokowych, oraz schronisk górskich. Jednym z takich miejsc jest Wisła Głębce skąd możemy powędrować na Stożek Wielki, gdzie znajduje się najstarsze w Beskidzie Śląskim polskie schronisko turystyczne.

Schronisko na Stożku

Szlak nie jest zbyt męczący, po mniej więcej godzinie możemy odpoczywać w klimatycznej jadalni i cieszyć się pięknymi widokami. Jeśli mamy więcej czasu i ochotę na dalsze wędrowanie możemy ruszyć Głównym Szlakiem Beskidzkim w stronę Czantorii lub Przełęczy Kubalonka. Trasę na Stożek przy ładnej pogodzie, można polecić turystom w każdym wieku.

10. Sanktuarium Na Jasnej Górce w Szczyrku

Jedno z miejsc kultu w Beskidach, gdzie według legendy miały miejsce święte objawienia. Ponad 100 lat temu kilkuletniej dziewczynce Julce zjawiła się Matka Boska prosząc o modlitwę i budowę świątyni. Sanktuarium w Szczyrku wybudowane jest na widokowej Jasnej Górce i odwiedzane jest przez tysiące wiernych przez cały rok. W Grocie Matki Boskiej tryska źródełko, które posiada lecznicze właściwości. Ciekawą pamiątką jest fragment dębu, na tle którego mała Julka zobaczyła świętą Marię, a który dziś przechowywany w przykościelnej kapliczce. Popularne jest tutaj zawieranie małżeństw, bowiem wszyscy wierzą, że jest to miejsce szczególne i przynoszące ludziom szczęście.