WYCIECZKA SZKOLNA DO KAZIMIERZA DOLNEGO – SZLAKIEM RENESANSU

Zapraszamy do zwiedzania Kazimierza Dolnego nad Wisłą, jest to kolejny punkt drugi za Sandomierzem, który możecie zobaczyć podróżując podczas wycieczek szkolnych Szlakiem Renesansu. 

Kazimierz Dolny położony jest na prawym brzegu Wisły, na terenie pociętego lessowymi wąwozami Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Piękna to okolica. Swoją nazwę zawdzięcza królowi Kazimierzowi Sprawiedliwemu, który w 1181 roku ufundował tutaj klasztor dla sióstr norbertanek. I kolejny król o imieniu Kazimierz, który także przysłużył się miastu, to Kazimierz Wielki. On to wzniósł w XIV wieku potężny zamek broniący wiślańskiego brodu. I właśnie stąd zaczniemy zwiedzać to piękne miasto, spacerując wśród ruin średniowiecznej warowni, oraz spoglądając na pobliską obronną piastowską basztę. Zanim jednak wejdziemy w kazimierskie uliczki, czeka nas podejście na kolejne wzgórze, zwane Górą Trzech Krzyży. To najlepszy punkt widokowy w mieście, rozpościera się stad rozległa panorama, możemy podziwiać objęte ochroną okoliczne „góry i doły”, a w pogodny dzień dostrzeżemy po drugiej stronie rzeki Wisły Zamek w Janowcu. Początkowo leśną ścieżką, a następnie brukowana uliczka dochodzimy do Kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja Apostoła.Budowla jest jednym z najpiękniejszych przykładów renesansowej sztuki sakralnej, a na uwagę zasługują najstarsze w Polsce drewniane organy z 1620 r. Ich twórca był prawdopodobnie Włoch Szymon Liliusz, a posłuchać ich można podczas Letnich Wieczorów Muzycznych.

Kamieniczki w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą

Klimat Kazimierza tworzą renesansowe kamieniczki z których najbardziej znane to niemal bliźniacze domy Braci Przybyłów: Mikołaja i Krzysztofa. Obydwu patronów rozpoznamy na fasadach budynków, wkomponowanych w niesamowite kształty zwierząt, roślin i innych architektonicznych ozdób.

 Kazimierz idealny na wycieczki szkolne

Wychodząc ze świątyni zauważymy na pewno rzeźbę najbardziej znanego kazimierskiego psiaka o imieniu Werniks. Każdy turysta głaszcze go po nosie, co zapewni spełnienie marzenia, które wtedy koniecznie trzeba sobie pomyśleć. Rynek w Kazimierzu Dolnym jest jednym z piękniejszych w Polsce. Klimat tworzą renesansowe kamieniczki z których najbardziej znane to niemal bliźniacze domy Braci Przybyłów: Mikołaja i Krzysztofa. Obydwu patronów rozpoznamy na fasadach budynków, wkomponowanych w niesamowite kształty zwierząt, roślin i innych architektonicznych ozdób. Zwłaszcza św. Krzysztof wyróżnia się mocno, dźwigając na swych barkach maleńkiego Jezusa, zgodnie z biblijnym tekstem opisującym ich spotkanie. Tutaj jakby czas się zatrzymał, koloryt rynku w Kazimierzu jest niezwykły. Turystę otaczają barwne kamieniczki, roznosi się zapach pieczonego ciasta w kształcie dumnego koguta, który jest symbolem miasta Kazimierz. Legenda mówi, że to właśnie dzięki sympatycznemu kogutowi miasto zostało uratowane przed zapędami czarta. Na środku stoi studnia, bardzo częsty motyw pojawiający się na obrazach miejscowych artystów. Bo Kazimierz Dolny jest miastem jak najbardziej inspirującym, mieszczą się tutaj galerie sztuki, sklepy z pamiątkami, mnóstwo poetów i pisarzy czerpie tutaj natchnienie spacerując starymi uliczkami. Gdy dzień się kończy warto podejść w stronę Wisły i na bulwarach obserwować zachodzące słońce.

 

Kazimierz Dolny to miasteczko, które zaczaruje każdego turystę i spowoduje że będziemy chcieli także tutaj powracać, bowiem ma w sobie szczególną tajemnicę ukrytą w bardzo dawnych czasach.

Jeśli jeszcze nie miałeś okazji, poczytaj o Sandomierzu!

Zapraszamy na wycieczki szkolne Szlakiem Renesansu!

Rynek w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą

Rynek w Kazimierzu Dolnym jest jednym z piękniejszych w Polsce. Piękne kamieniczki, studnia