Lubimy Lublin !
Lublin jest największym polskim miastem na wschód od Wisły i często bywa określany jako „Mały Kraków” z racji zabytkowej starówki, oraz dawnego klimatu jaki tutaj panuje. To prawda, na wycieczka do Lublina odnajdziemy pięknie zachowane zabytki z okresu romanizmu, gotyku, oraz charakterystycznego „lubelskiego renesansu”, który kształtował nie tylko architekturę samego miasta, ale także był wzorem dla budynków w Kazimierzu Dolnym, Janowcu, czy Zamościu. Jednak miasto nie wymaga, by porównywać go z jakimkolwiek innym, dlatego że Lublin jest wyjątkowy i śmiało można go zaliczyć do najpiękniejszych miast w Polsce.
Lublina na wycieczkę szkolną
Dobrym pomysłem jest zwiedzać Lublin w ramach wycieczki szkolnej, która poznaje najciekawsze miejsca związane z epoką renesansu, gdyż niedaleko stąd do Kazimierza nad Wisłą, Czarnolasu i Zwolenia. Bardzo bogata historia miasta, oraz współczesne atrakcje turystyczne sprawiają, że koniecznie trzeba zaplanować tutaj wycieczkę i poczuć klimat tego niezwykłego miejsca. Dzisiaj Lublin to miasto kultury i rozrywki, otwarte zarówno na osoby młode, oraz dorosłe, mogące zaoferować różnorakie formy spędzania czasu, bo przecież to tutaj powstał i bawi publiczność Kabaret Ani Mru-Mru, stąd pochodzą znani artyści rockowi tacy jak Beata Kozidrak z zespołu Bajm, Grzegorz Hołdys z grupy Perfect, czy Krzysztof Cugowski z Budki Suflera, oraz najsłynniejszy polski mim Ireneusz Krosny. Rozpocznijmy zatem spacer po uliczkach Lublina, a być może spotkamy kogoś znanego i lubianego.
Czarcia Łapa i Krzyż Trybunalski, czyli lubelskie legendy
Spacer po Starym Mieście na wycieczka do Lublina można rozpocząć od zwiedzenia Zamku Królewskiego, którego potężna bryła przyciąga oko każdego kto zawita do miasta. Wejdźmy na dziedziniec zamkowy i poczujmy klimat dawnych wieków.
-Jak dawno temu powstał Zamek w Lublinie ? – lubelska forteca ma długa historię, bowiem, drewniany budynek kasztelani powstał prawie 900 lat temu, potem powstała potężna Wieżą Obronna, a solidny zamek ufundował w XV wieku król, który „zastał Polskę drewniana, a zostawił murowaną”, czyli Kazimierz Wielki. Najstarszymi budynkami obecnego zamku jest Donżon, czyli Wieża Zamkowa i przebudowana w stylu renesansowym Kaplica Trójcy Świętej, gdzie możemy obejrzeć bezcenne freski zdobiące jej ściany. Obecnie w zamku ma swą siedzibę Muzeum Lubelskie prezentujące zbiory związane z historią miasta.
-Czy z Lublinem związana jest jakaś tajemnicza legenda ? – oczywiście, każde miasto z wielowiekową historią ma swoje zagadki, posłuchajcie „Legendy o Czarciej Łapie”. Przed wiekami Trybunale Koronnym, czyli Sądzie odbył się proces pewnej wdowy, która została niesłusznie skazana. Biedna kobieta, gdy usłyszała wyrok krzyknęła „Gdyby diabli sądzili wydaliby sprawiedliwszy wyrok!”– i tej samej nocy dziwne postacie z diabelskimi rogami pojawiły się na zamku, a przerażeni rajcowie przyznali rację niesłusznie oskarżonej kobiecie. Do dziś zachowały się pamiątki związane z legendą, czyli stół z odciśniętą Czarcią Łapą przypominającą o tym tajemniczym procesie, oraz Krzyż Trybunalski z wizerunkiem Chrystusa, który odwrócił głowę, by nie patrzyć jak diabły lepiej od ludzi sprawują sądy.
Schodami w górę, schodami w dół !
Aby poznać lubelska starówkę najlepiej ruszyć Ulicą Zamkową, następnie przejść przez Bramę Grodzką i spacerując wśród zabytkowych kamienic, podziwiać można najciekawsze zaułki miasta. Po kilku minutach dochodzimy do miejsca, gdzie zobaczyć możemy pozostałości i zarysy po dawnych, kamiennych budynkach.
-Co było kiedyś w tym miejscu ? – jesteśmy na Placu po Farze, czyli na terenie, gdzie stał najstarszy kościół w Lublinie pw. Świętego Michała Archanioła. Według legendy rozbił tutaj swój obóz Książę Leszek Czarny, który pokonał w walce Jadzwingów i z wdzięczności za pomyślność w walce ufundował świątynię. Ponoć we śnie zjawił mu się Święty Michał, którego obrał na patrona kościoła, a dąb który rósł w tym miejscu posłużył za materiał na ołtarz. Niestety, kościół w XVIII wieku spłonął a w kilkadziesiąt lat później został rozebrany, lecz dziś możemy zobaczyć jak wyglądał, gdyż na placu znajduje się jego makieta. Spacerkiem dochodzimy do głównego placu w Lublinie, czyli Rynku Starego Miasta, gdzie zobaczyć możemy Stary Ratusz otoczony kolorowymi kamienicami mieszczańskimi.
Zadajemy pytania
-Widać z tego miejsca wysoką wieżę, czy to także jakiś zamek ? – potężna budowla, którą widzimy to nie kolejny zamek, lecz Brama Krakowska, przez którą wjeżdżało się kiedyś do miasta. Brama wjazdowa jest pozostałością dawnych murów, i wraz z Brama Grodzką, oraz Basztą Gotycką są świetnym przykładem miejskiej architektury obronnej.
-Czy możemy wyjść na szczyt wieży ? – tak, możemy zwiedzić Basztę Krakowską, gdyż w jej wnętrzu urządzono Muzeum Historii Miasta Lublina. Najciekawsze zabytki jakie obejrzeliśmy w środku to dokumenty mówiące o burzliwych dziejach miasta, fragmenty najstarszego wodociągu miejskiego, portrety sławnych lublinian, oraz ponad 400 – letni mechanizm zegarowy. Dobrze, że zachował się do naszych czasów i mogliśmy zobaczyć jak precyzyjnie został wykonany przed tylu laty. Skoro byliśmy na wieży i zobaczyliśmy Lublin z lotu ptaka, pora teraz, by wejść w miejskie podziemia.
-Kto wybudował te podziemne korytarze ? – Lubelska Trasa Podziemna powstała poprzez połączenie ze sobą dawnych staromiejskich piwnic i dzięki temu powstał labirynt, który służy przybliżeniu historii, oraz pokazaniu życia w dawnym Lublinie. Nasza wycieczka wędrowała wąskimi korytarzami, wraz z przewodnikiem miejskim, który opowiedział wiele ciekawych historii, oraz anegdot dotyczących miasta. Największe wrażenie zrobiła na nas ruchoma makieta, która pokazała jak wyglądał ogromny pożar miasta 300 lat temu. Spotkaliśmy tez Diabła Czarciwąsa, który zamieszkuje lubelskie podziemia, a także posłuchaliśmy opowieści Wędrownego Dziada o dawnych czasach.
Wycieczka do Lublina
Pora zakończyć nasz spacer po Lublinie, a na pewno zapamiętamy go jako miasto niezwykle piękne, z którym wiąże się dużo historii i legend. Co więcej, w jego okolicy znajdują się wyjątkowe miejsca, warte odwiedzić a należy do nich Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Czartoryskich w Puławach, oraz Uzdrowisko Nałęczów-Zdrój. Niezwykłą atrakcją jest pobliski Roztoczański Park Narodowy, gdzie chroni się wyjątkowy zakątek naszego kraju, pełen unikatowej roślinności i ptasich siedlisk. Dlatego na Ziemi Lubelskiej możemy zaplanować zarówno jednodniową, oraz wielodniową bardzo atrakcyjną wycieczkę szkolną. Bez wątpienia będą to niezapomniane chwile spędzone wspólnie wśród wysokiej klasy zabytków, ciekawych legend i pięknej przyrody.